Pohjataitokurssi harrastuskoirille ja uusille koiraharrastajille
Kiiko järjestää uusille koiraharrastajille tai harrastuskoirille suunnatun pohjataitokurssin. Kurssilla harjoitellaan koiraharrastuksissa tarpeellisia perustaitoja, kuten kontaktia, yhteistyötä, palkkaamista, fokusointia, seuraamista, perusasentoja, paikallaan odottamista ym sekä tutustutaan esimerkiksi rally-tokoon, agilityyn ja hoopersiin.
Koiran tulee olla rokotettu. Muita vaatimuksia osallistumiseen ei ole. Harjoitukset tehdään joko hihnassa tai aidatulla alueella (läpinäkyvät aidat). Kentällä on tilaa, mikäli yhteistreenaaminen on hankalaa. Harjoituksia tehdään vuorotellen ja osin yhtäaikaa, koirille on hyvä olla tarvittaessa rauhallinen odottelupaikka (esim auto)
Lisätietoa kiiko (at) kiiminginkoiraharrastajat (piste) com
Kurssiaika: maanantaisin 17.8.-7.9. (4 kertaa) klo 18-19
Kouluttaja: Tiina Faarinen
Kurssihinta: 20e Kiikon jäsenet, 40 e muut. Kurssille otetaan enintään 4 koirakkoa.
Kursseille ja koulutuksiin ilmoittautuminen on sitova. (eli ilmoittautuessa sitoudut maksamaan kurssihinnan) Kurssimaksu palautetaan, mikäli lyhytkurssista jää yli puolet käymättä koiran/ohjaajan sairastumisen vuoksi eläinlääkärin/lääkärintodistusta vastaan. (kennelyskätapauksissa ei vaadita todistusta).
Kaikki voivat ilmoittautua heti, mutta jäsenet ovat etusijalla ja etusija huomioidaan 17.7. saakka. Paikat vahvistetaan ilmoittautumisajan päätyttyä viimeistään kuitenkin 26.7.
Ilmoittautuminen lomakkeella: https://forms.gle/vqgT1j91ecMDAcCk9