Kurssit ja koulutukset
Kiiko järjestää kesäkaudella erilaisia lyhytkursseja, yksittäisiä koulutuspäiviä, ratatreenejä ym. Etusijalla talkoilleet jäsenet ja kouluttajat, jäsenet ja jos paikkoja jää, myös seuran ulkopuoliset voivat osallistua.
Ajankohtaisimmat tiedot löydät nettisivuilta kohdasta tiedotteet/artikkelit ja Kiimingin Koiraharrastajat Facebook-sivulta. Osa treeneistä ilmoitetaan jäsenten omassa Fb-ryhmässä Kiiko Ry jäsenet.
Kursseille ja koulutuksiin ilmoittautuminen on sitova. Kurssimaksu palautetaan, mikäli lyhytkurssista jää yli puolet käymättä koiran/ohjaajan sairastumisen vuoksi eläinlääkärin/lääkärintodistusta vastaan. (kennelyskätapauksissa ei vaadita todistusta). Yksittäisten koulutuspäivien osallistumismaksua ei palauteta, vaan koulutukseen ilmoittautunut voi itse myydä paikkansa eteenpäin.
Tässä listattuna kauden 2026 tulevia kursseja ja tapahtumia, kurkkaa löytyykö sopivaa. Alkamassa on näyttelytreenejä, hoopersia, agilitya, rally-tokon alkeiskurssia ja arkitottelevaisuuskurssia, tapahtumista on tulossa agilityepikset toukokuussa ja tokoepiksiä ja toko-koetta kesäkuussa.
Näyttelytreenit käynnistyvät 4.5. 2026 alkaen joka maanantai klo 18-19 Sammalojan kentällä. Jäsenet ilmaiseksi, muut 5 e/kerta. Tänä vuonna ennakkoilmoittautuminen lomakkeella. Varaudu näyttämään kuitti maksusta/jäsenmaksusta vetäjälle. Lisätietoa ja ilmoittautumislinkki: https://forms.gle/HwDT2Q3TBMRM1rzj6
Lisäksi jäsenille on tarjolla kimpparyhmiä rally-tokoon maanantaisin, hoopersiin keskiviikkoisin, tokoon tiistaisin, sekä kimpparyhmien loputtua vapaavuoroja. Vapaavuorot edellyttävät jäsenyyttä ja omatoimitreenioikeutta.
Vapaavuorot eli mahdollisuus treenata omatoimisesti porukalla, kun itselle sopii. Osallistumisoikeus jäsenmaksu (20e)+ omatoimitreenioikeus (15/30e)+ talkoovelvoite 2t/kausi. Kaikki jäsenet, joilla on kentän omatoimitreenioikeus, voivat ilmoittautua. Osallistuja/koirakkomäärää ei ole rajattu. Vapaavuoro on kentän varauskalenterissa esim keskiviikkoisin hoopers klo 19-21 (mikäli ei ole joskus varattu koulutukseen ym. )Ilmoittaudutaan lomakkeella. Ilmoittautuneet lisätään whatsup -ryhmään jossa osallistujat sopivat esim ketä menossa, millainen rata rakennetaan ym.
- Voi käydä treenaamassa milloin itselle sopii, joka kerta tai satunnaisesti, ei sitoutumista
- Voi ottaa vaikka kaikki omat koirat kerralla ( mutta huomioiden toki muut treenikerralla)
- Erittäin edullinen
- Oman treenin voi itse suunnitella yhdessä sovitusta radasta ym
- Huomaa, ettei vapaavuorolla ole kouluttajaa! Siksi suositeltavaa, että ko lajista ainakin alkeiskurssi käyty.
- Treenikerralle tulevien koirakoiden määrä voi vaihdella, siten myös treeneissä kuluva kokonaisaika ja treeniaika/koirakko.
Ilmoittaudu vapaavuoroille tästä (huom, tarvittaessa myös jäsenmaksu ja omatoimitreenimaksu, lisätietoa nettisivuilta tai tarvittaessa kiiko (at) kiiminginkoiraharrastajat (piste) com.
Rally-tokon vapaavuoro maanantai-iltaisin klo 19: https://forms.gle/CQGw21mf5KYxUYWe6
Toko tiistai-iltaisin (heinäkuusta eteenpäin) tulee myöhemmin
Hoopers keskiviikkoisin klo 19-21: https://forms.gle/St7oT87qFxXZRBFX8
Agility torstaisin, mahdollisesti myös sunnuntaisin klo 18-21:https://forms.gle/4M26EGfXuHRHqZtE9
OHJATUT KURSSIT JA KOULUTUKSET:
Hoopers tutustumiset/yksittäiset treenikerrat keskiviikkoisin klo 18-19. Treenipäivät ovat 21.5,.28.5 ja 3.6. Voit ilmoittua joko vain yhdelle kerralle tai vaikkapa kaikille. Aiempaa kokemusta ei tarvitse olla. Hinta 5e/koirakko/treeni jäsenille ja 10e/kerta ei-jäsenet. Ilmoittaudu: https://forms.gle/EAfczcHuWVBv1ANaA
TÄYNNÄ! Agilityn alkeis/möllikurssi torstaisin klo 17-18.30. Treenipäivät 7.5. 21.5.28.5. 4.6. 11.6. yhteensä 5 kertaa. Hint 25e/jäsenet, 45e/ei-jäsenet. Lisätietoja ja linkki: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe5rOU8LJPidCL4HFFc2DBUb_lTVEdb5b2j08OHPEHyLNYR0g/viewform
Inna Kajasteen agilitykoulutukset toukokuussa: torstaina 7.5.2026 klo 18.30 -20 (TÄYNNÄ) , torstaina 14.5.2026 klo n 12.00-15.00 sekä torstaina 22.5.2026 klo 17.30 – 19.30. Hinta jäsenille: 14 e/koirakko, ei jäsen 25 euroa. Maksut maksetaan paikan vahvistamisen jälkeen. Ilmoittautuminen on sitova. Lisätietoa ja ilmoittautumislinkki: https://forms.gle/7e4LJMAkx1Xga2k88
Innan treenit jatkuvat myös kesäkuussa, lisätietoa jäsenten fb-ryhmässä!
Täynnä! Arkitottelevaisuuskurssi perjantaisin 18.00-19.00 ajalla 5.6.-3.7. yht. 4 kertaa. Kouluttajana Juho Tervo Rally-haukuilta. Kaikenikäiset koirat tervetulleita. Koira tulee olla rokotettu. Hinnat 80€ jäsenille ja 92€ ei-jäsenille. Ilmoittautumiset ja lisätietoa linkistä: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSc9Y2cUA6t4IiItEi1RnSE9SlQfS9U-DigH8IAs-4PGXUc-aQ/viewform
PERUUNTUU vähäisen osallistujamäärän vuoksi!Rally-tokon alkeiskurssi– perjantaisin 19.00-20.00 ajalla 5.6.-3.7. yht. 4 kertaa. Kouluttajana Juho Tervo Rally-haukuilta. Kurssin hinta on 80€ jäsenille ja 92€ ei-jäsenille. Ilmoittautumiset ja lisätietoa linkistä: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe6rY-9m5funuHhY6CnmcQ1cyTGm322i2BUu0xBbp8GlVad0g/viewform
Tapahtumia
Agilityn epäviralliset kisat perjantaina 15.5.2026. Möllicupin ensimmäinen osakilpailu! Lisätietoa FB-tapahtumassa: https://www.facebook.com/events/1157502660770472
Tokon epäviralliset kokeeet keskiviikkona 17.6.2026. Lisätietoa Kiikon Fb-sivulla
Viralliset tokokokeet 23.6.2026. Koe järjestetään yhteistyössä Enjoy the Ride ry kanssa. Lisätiedot Virkussa!
Agilityn epäviralliset kisat sunnuntaina 14.6.2025:https://fb.me/e/6fo2ASRfZ
Agilityn epäviralliset kisat pe 14.8. Möllicup viimeinen osakilpailu.
Kiikon Match Show pennuille ke 1.7.2026:https://fb.me/e/4smgFz8U5
Kaudella 2025:
Nätö-treenit maanantaisin klo 18-19 5.5.2025 alkaen. Nätö-treenit ovat loppuneet 4.8.2025. Mikäli yksittäisiä kertoja vielä pidetään ,ilmoitetaan erikseen Kiikon Fb-sivulla.
uusia lyhytkursseja ei ole loppukaudelle 2025 suunnitteilla.
Toko: vapaavuoro tiistaisin
Hoopers:
Hoopers-kimpparyhmä aloittaa maanantaisin 21.7.-25.8. klo 19.15- 21.15,täynnä, vapaavuoro jatkuu kauden loppuun
Agility:
snookers ratatreenit ma 6.10. Lisätietoa tulee fb sivulle
Agilityn vapaavuoro torstai-iltaisin, lisätietoa jäsenten FB-ryhmässä Kiiko ry jäsenet
Tulevia tapahtumia: ei suunnitteilla